Uprawa drzew i krzewów ozdobnych

Szkółka roślin ozdobnych

Uprawa drzew i krzewów ozdobnych.

Drzewa i krzewy uprawia  się w gruncie lub pojemnikach. Z reguły uprawa w gruncie dotyczy większych roślin, ale przed wystawieniem na sprzedaż, szkółka roślin ozdobnych  przygotowuje je w ten sposób, że wykopuje je z gruntu, zabezpieczając bryłę korzeniową i przez sezon lub więcej uprawia je w pojemniku.

Szkółka roślin ozdobnych

Drzewa i krzewy ozdobne uprawiane w szkółce w pojemnikach możemy sadzić w ogrodzie na miejsce stałe przez cały sezon od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Drzewa i krzewy oprócz funkcji dekoracyjnej spełniają też inne, ważne zadania: chronią dom od pyłu i hałasu ulicznego, osłaniają od słońca i wiatru, zwiększają wilgotność powietrza, stwarzają właściwy mikroklimat.

W małym ogródku przydomowym unikamy sadzenia drzew, które w przyszłości osiągną bardzo duże rozmiary.

Zakupione rośliny warto posadzić gęściej, niż będą rosnąć docelowo (ogród w pierwszych latach wyglądałby bardzo pusto). Po rozrośnięciu się roślin, po 3–4 latach, można część z nich rozsadzić, zmieniając częściowo kompozycję ogrodu.

Koszenie trawnika będzie łatwiejsze, jeżeli posadzimy krzewy w grupach.

Glebę pod skupiskami krzewów należy wyściółkować 5–8-centymetrową warstwą kory, co nie pozwoli na wysychanie górnej warstwy gleby, zakwasi ją, ograniczy ilość chwastów i ochroni systemy korzeniowe przed przemarzaniem.

Aby rośliny dobrze i zdrowo rosły, musimy je nawozić. Zasilanie rozpoczynamy w kwietniu i powtarzamy 2–3 razy, najpóźniej do końca czerwca, dając jednorazowo 2–3 dag nawozu wieloskładnikowego na roślinę. Dysponując nawozami o spowolnionym działaniu typu „Osmocote”, ograniczamy się do jednego nawożenia wczesną wiosną. W latach następnych, wraz ze wzrostem roślin, dawkę nawozu ostrożnie zwiększamy. Nawóz rozsypujemy wokół rośliny – po okręgu, jak wyznacza korona krzewu.

Jeżeli stałym bywalcem naszego ogrodu jest pies, należy ochronić przed nim zarówno nowo posadzone, jak i większe krzewy. Zwierzę, znacząc teren, może uszkodzić rośliny (na krzewach iglastych pojawiają się wypalone, ciemne plamy; większe krzewy ogołacają się od dołu i wyglądają nieestetycznie). Aby ochronić krzewy przed psem (suczka takich szkód nie wyrządza), musimy je osłonić drucianym rusztowaniem lub spryskiwać preparatami o odstraszającym zapachu.

Źródło do części artykułu: inż. E. Pudełek

Oferta firmy

Migrola

Kontakt