Bardzo częstym błędem pielęgnacyjnym jest przelewanie drzew i krzewów w ogrodzie. W Polsce Południowej gdzie występują raczej ciężkie gleby i dość duża ilość opadów w ciągu roku, rośliny powinno się podlewać tylko bezpośrednio po posadzeniu, a następnie sprawdzać wilgotność gleby w ciągu następnych 2–3 tygodni (podlewamy w razie konieczności).
Rośliny już w ogrodzie rosnące, nie wymagają tu podlewania. Ich korzenie same muszą „szukać” wody w podłożu.
Podlewaniem możemy rośliny wspomagać (szczególnie rośliny cenne, wymagające lub zawiązujące w lecie pąki kwiatowe) w czasie przedłużającej się suszy lub na piaszczystych, silnie przepuszczalnych glebach. Podczas suszy rośliny należy podlewać wcześnie rano lub wieczorem, nigdy podczas południowego upału, ponieważ może wówczas dojść do uszkodzenia liści lub igieł.
Regularne podlewanie krzewów w ogrodzie, szczególnie na glebach ciężkich, zwięzłych przynosi często poważne szkody. Rośliny „duszą się” w mokrym podłożu i chorują, a w końcu umierają. Właściciele ogrodów natomiast, widząc więdnące czy usychające pędy, sądzą, że to przesuszenie i podlewają jeszcze częściej, co pogarsza sytuację roślin.
Źródło: Szkółka Krzewów Ozdobnych inż. E. Pudełek